Obecný úrad Čierne
Čierne 189, 023 13
IČO: 00 313 980
DIČ: 2020552985
Telefón: 041/43 73 222
E-mail: sekretariat@obeccierne.sk
Podľa kronikára, územie Čierneho pred založením pokrývali tmavé, čierne hory, podľa ktorých pomenovali novú obec.
Ľudová tradícia zas hovorí, že na vyšnom konci dediny sa nachádzala čierna, rašelinová zem, podľa ktorej dali prvý osadníci obci názov "Čierne". Iný prameň tvrdí, že názov Čierne pochádza zo starodávneho slova "crn", ktorým starí ľudia označovali nezarastené miesta pod húštinou pred vrcholom hory. Teda "crným miestom" až z toho vzniklo pomenovanie obce – Čierne. Ako dôkaz pre tento náhľad sa uvádza, že sa nad obcou vypína vrch Černatín /Černatýn/. Slabou stránkou tohto tvrdenia je skutočnosť, že Černatýn sa nenachádza v chotári Čierneho, ale Starej Bystrice. V historických dokumentoch sa uvádza názov obce "Cserne, Czerne, Cierne, ale aj Čierne, Čorne", čo poukazuje na východný dialekt. Tu možno uviesť aj teóriu o pohanskom a veľkomoravskom osídlení tejto oblasti, v prospech ktorej svedčí nález pohanských idolov a názvy niektorých osád ako Radoľa, Zborov, Stará Bystrica, Harvelka. Sem možno pripojiť snaď aj Čierne, ako sídlo kultu /pohanského/ Černoboga, od ktorého dostala obec pomenovanie, podobne ako Krásno či Krasotín od pohanskej bohyne Krasiny.
Za najviac pravdepodobnú mienku možno pokladať, že si ho priniesli z pôvodnej domoviny. Treba si len pozrieť podrobnú mapu obcí východného Slovenska, odkiaľ smerovala valašská kolonizácia do našich krajov a nájdete tam: Čierne, Zborov, Kalinovo, Klokočov i Vranov.
Nakoniec treba uviesť ešte jedno pomenovanie našej obce, a to "Livine". Aj tento názov si pravdepodobne priniesli kolonisti ktorí museli byť v menšine, a tak názov zanikol.
September je májom jesene.
Ak je na Matúša jasno, býva na budúci rok dobré víno.
Na stránke www.o1.gpsguard.eu
sa dozviete, kde sa aktuálne pracuje na zimnej údržbe v našej obci.
Zadajte
prihlasovacie meno: Čierne
prihlasovacie heslo: cierne