Menu
Obec Čierne
ObecČierne

25. Trojstretnutie oldskautov z Česka – Poľska – Slovenska na Trojmedzí

25. Trojstretnutie oldskautov z Česka – Poľska – Slovenska na Trojmedzí

Trojmedzie je počas roka dejiskom viacerých medzinárodných podujatí.

Zúčastnilo sa ho 80 oldskautov z ďalekých regiónov Čiech, Poľska a Slovenska. Keďže väčšina týchto skautov bola v tomto kraji po prvýkrát, tak im hostitelia priblížili históriu osídľovania územia, zvyky, tradície, folklór, ale i goralské nárečie. Spomenula sa história minulá i súčasná, keď po vzniku Slovenskej a Českej republiky vzniklo  na severe Slovenska, na Kysuciach aj to naše „Goralské Trojmedzie“. Čo je hlavné – výrazne prispelo k zblíženiu ľudí, ktorí žijú v tomto pohraničnom území.

Dnes sa na Trojmedzie zo slovenskej strany, z obce Čierne je možné dostať cez Českú ale i Poľskú republiku. Je to vďaka tomu, že obec Čierne bola úspešná vo viacerých grantových súťažiach, z ktorých sa realizovali tieto cestné prepojenia do oboch štátov. Okolo Trojmedzia teda vznikol pekný cykloturistický okruh, ktorý začínajú využívať aj turisti, športovci a vôbec návštevníci, ktorí tu prídu.

Oldskauti prišli po novovybudovanej cyklotrase a následnom náučnom chodníku cez kopec Valy. Z tohto kopca sú nádherné výhľady do troch štátov, taktiež aj krásny pohľad na Diaľnicu D3 a najvyšší most, tiež pomenovaný Valy.

Za zvukov európskej hymny účastníkov stretnutia na Trojmedzí privítal starosta obce Čierne Pavol Gomola, starosta obce Hrčava Marek Sikora a šoltýs obce Koniaków Jan Gazur. Všetci deklarovali výbornú spoluprácu samospráv. Spomenuli, že rôznymi družobnými zväzkami sú prepojené školy, hasiči, športovci i skauti.

Krásnu atmosféru na tomto podujatí vytvorili svojimi piesňami Folklórna skupina OZVENA z Čierneho a Łucja Dusek so svojou dcérou z Gminy Istebna. Piesne poľsko-česko-slovenské spievali všetci.

Súčasťou podujatia bolo aj sadenie „Lipky bratstva“ na slovenskej strane Trojmedzia. Veľmi dojímavé boli príhovory zástupcov oldskautov zo slovenskej, českej a poľskej výpravy.

Celé podujatie výrazne prispelo k tomu aby tieto tri slovanské národy naďalej rozvíjali spoluprácu a priateľstvo. V dnešnom svete sú to hodnoty, ktoré chýbajú väčšine ľudstva.

Občan

Kalendár vývozu TKO pre rok 2024

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

V máji chladno – bude vína na dno.

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11
1
12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
1

Monitoring vozidiel zimnej údržby

Na stránke www.o1.gpsguard.eu 
sa dozviete, kde sa aktuálne pracuje na zimnej údržbe v našej obci.

Zadajte
prihlasovacie meno: Čierne
prihlasovacie heslo: cierne

Počasie

dnes, utorok 21. 5. 2024
slabý dážď 22 °C 10 °C
streda 22. 5. mierny dážď 20/10 °C
štvrtok 23. 5. slabý dážď 20/9 °C
piatok 24. 5. mierny dážď 21/11 °C

Maľovaná mapa

Ručne maľovaná mapa Trojmedzie
Maľovaná mapa

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Fond na podporu športu

Fond na podporu športu

Môžete mať záujem