História mostu na Trojmedzí

Veľkým impulmostzom pre rozvoj cezhraničnej spolupráce bol vstup Slovenskej, Českej a Poľskej republiky do Európskej únie – 1.máj 2004. Samosprávy obcí okolo Trojmedzia odvtedy realizovali veľa pekných projektov. Jeden z nich bol aj most na Trojmedzí.

Pôvodný most na Trojmedzí bol slávnostne otvorený a daný do užívania 14.07.2007. Finančné prostriedky na jeho stavbu získala obec Čierne a Gmina Istebna z grantov EÚ – Program cezhraničnej spolupráce SR – PL Intereg III.A. Navrhol ho český projektant a samotnú stavbu realizovala slovenská firma. Most bol drevený, rozpätie medzi piliermi bolo 18 m. Z oboch strán k nemu viedli drevené schody. Vyrobený bol zo smrekového dreva a naimpregnovaný. Prepojil roklinu medzi slovenským a poľským územím. Bol esteticky pekný a zapadol do daného prostredia. Dali sme mu názov – Most priateľstva.

Splnil svoju úlohu – výrazne prispel k zblíženiu ľudí, ktorí žijú v tomto prihraničnom území. Každá stavba má však svoju životnosť. V roku 2016 po dohode s Gminou Istebna sme most odstránili.
Následne nastalo obdobie úvah a predkladania viacerých návrhov nového mostu na Trojmedzí. Riešila sa aj otázka financovania a či sa má prepojiť iba slovensko – poľské územie alebo aj české. Taktiež sa posudzoval aj materiál stavby mostu a finančné zabezpečenie. Nikdy však nedošlo medzi partermi k úplnej dohode.
S rozvojom turistického ruchu je však potrebné povedať, že most na Trojmedzí chýba. Preto sme sa s poľským partnerom Gminou Istebna v minulom roku dohodli, že nový most postavíme z vlastných finančných prostriedkov obce Čierne a Gminy Istebna, aby mohol plniť opätovne svoju pôvodnú úlohu. Obec Čierne vypracovala projektovú dokumentáciu, ktorú obe zastupiteľstvá odsúhlasili – teda obce Čierne a Gminy Istebna.
Tento projekt rieši tak ako predtým prepojenie slovensko – poľského územia. Využíva pôvodné základy – piliere, ktoré sa nadstavia, čím sa zabezpečí bezbariérovosť. Ako materiál je navrhnutý lepený červený smrek, kameň a na vystuženie podlahy oceľové uholníky. Je to projekt ekonomický a ekologický. Životnosť sa odhaduje na cca 30 rokov. Samotná realizácia mala byť v tomto roku. Do tohto procesu prišla pandémia COVID-19, keď sa na určitú dobu uzatvorili hranice štátov.
Následne sme sa pri návšteve Gminy Istebna dozvedeli o iniciatíve poľského podpredsedu Sliezského vojvodstva pána Kalužu. Vedenie Gminy Istebna nás informovalo o tom, že pán Kaluža sa taktiež zaujíma o stavbu tohto mostu – lávky. Požiadali nás o cca 2–3 mesiace času na vyhodnotenie tejto „iniciatívy“. Následne sa uskutočnilo aj stretnutie na úrovni podpredsedov krajov tohto regiónu – to znamená Sliezského, Moravskosliezského a Žilinského na Trojmedzí. Samospráva našej obce ani obce Hrčava o tomto stretnutí nebola informovaná a teda ani pozvaná.
Podporujeme síce každú iniciatívu, ale dôležitá je vždy samotná realizácia. V súčasnej dobe projekt, ktorý je spoločne schválený s Gminou Istebna na stavbu nového mostu vieme realizovať ešte v tomto roku.
Sme optimisti a veríme, že sa to podarí. Je to aj v záujme širokej turistickej verejnosti tohto prihraničného regiónu.

Ing. Pavol Gomola
starosta obce Čierne

Historia mostu na Trójstyku

História_mostu_na_Trojmedzí_v_POĽSKOM_JAZYKU.pdf
Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 69,87 kB
Dátum vloženia: 6. 8. 2020 10:42
Dátum poslednej aktualizácie: 9. 8. 2022 10:44

Návštevník

Na Veľkú noc nemá pršať do hromu.

Keď po Markovi mesiac ubýva a spojí sa s Hladoledom /Saturn/, v tom roku neúfaj sa vínu.

dnes, štvrtok 25. 4. 2024
piatok 26. 4. polojasno 12/0 °C