Šance – Valy, spoločné historické dedičstvo plné tajomstiev

V uplynulom roku v rámci projektu s názvom Šance - Valy, spoločné historické dedičstvo plné tajomstiev sa uskutočnilo niekoľko aktivít o ktorých chceme touto formou poinformovať čitateľov týždenníka Kysuce.

Nositeľom tohto projektu bolo Združenie obcí, Mikroregión Kysucký triangel, ktorého členovia sú obce Svrčinovec, Čierne a Skalité. Samotný projekt bol podporený zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja, programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007–2013 a to z fondu mikroprojektov. Partnerom v tomto projekte bolo Těšínske múzeum v Českom Těšíně.
Dňa 25. januára tohto roku sa v Čadci uskutočnila záverečná konferencia, na ktorej boli prezentované výsledky hlavných aktivít projektu.

Prvá aktivita bola zameraná na očistenie jednej časti obranného systému zo 17–18 storočia, ktorý sa rozprestiera v dĺžke asi 1,5 kilometra nad obcou Čierne a ktorý bol vybudovaný pôvodne ako ochrana Sliezska proti predpokladaným nájazdom Turkov po prehranej bitke pri Moháči 29. augusta 1526 a ich následnej expanzii na sever. Neskôr toto opevnenie zohralo svoju úlohu počas 30 ročnej vojny a protihabsburgských povstaniach, ktoré sa na tomto území odohrávali v 18 storočí.

V rámci projektu boli získané prostriedky, ktoré umožnili vyčistiť od náletových drevín pozostatky reduty (obrannej veže) a následne tam mohol byť vykonaný pracovníkmi Archeologického ústavu SAV v Nitre a odbornými pracovníkmi Kysuckého múzea v Čadci zisťovací archeologický výskum zameraný na výškopisné a polohopisné zameranie tejto lokality, ako aj uskutočnenie sondážneho výskumu. Všetky nálezy, ktoré boli pri tomto výskume nájdene sú uložené v Kysuckom múzeu v Čadci a po ich odbornom spracovaní budú využité pre expozičnú a inú činnosť.

Druhou aktivitou, umožnenou vďaka zdrojom tohto mikroprojektu bol študijný pobyt historikov najmä v Kriegsarchíve vo Viedni s cieľom nájsť zatiaľ neznáme dokumenty alebo mapové podklady ktoré by bližšie osvetlili zatiaľ neznáme detaily fungovania tohto, nielen v našom regióne ojedinelého obranného systému, ktorý mal v časoch svojho najväčšieho rozmachu celkovo 17 jednotlivých objektov, ktoré sa dnes nachádzajú na území troch štátov a to Čiech, Slovenska a Poľska. Tohto historického výskumu sa zúčastnili traja historici, pracovníci Těšínskeho múzea v Českom Těšíne, Kysuckého múzea v Čadci ako aj Štátneho archívu v Bytči, pobočke Čadca.
Na záver by som chcela podotknúť, že objekty patriace do tohto pevnostného systému ktoré sa nachádzajú v Čadci – Milošovej, Svrčinovci a Čiernom, sú o to vzácnejšie, že sú jediným svedkom starších čias v tomto, na pamiatky tak chudobnom regióne a preto by sme mali venovať ich ochrane, ale aj poznaniu viac našej pozornosti.

Tiež pri tejto príležitosti chcem poďakovať všetkým, ktorí svojou prácou a pomocou prispeli k posunutiu vedomostí o histórii tohto regiónu trochu ďalej, najmä však kolegom, starostom obcí Svrčinovec a Čierne, ako aj obyvateľom obce Čierne, ktorí svojou prácou napomohli pri prácach na redute. Taktiež patrí vďaka Regionálnej rozvojovej agentúre v Čadci, ktorá svojou odbornou činnosťou zaisťuje celý tento mikroprojekt.

PaedDr. Andrea Šimurdová
starostka obce Skalité
predsedníčka Mikroregiónu Kysucký triangel

Dátum vloženia: 5. 3. 2012 10:12
Dátum poslednej aktualizácie: 9. 8. 2022 10:14

Návštevník

Jedna marcová brázda lepšia (drahšia) /ako/ desať aprílových.

Ak je Zelený štvrtok biely, tak je leto teplé

dnes, štvrtok 28. 3. 2024
mierny dážď 11 °C 6 °C