Menu
Obec Čierne
ObecČierne

Prírodné zaujímavosti

Lesné živočíšstvo

Lesy v okolí obce sú domovom mnohých živočíšnych druhov či už sa jedná o srnca hôrneho, sviňu divú, častý je výskyt jeleňa obyčajného, kuny skalnej, líšky hrdzavej a jazveca lesného. Zo záznamov fotopascí, ale aj z pozorovaní obyvateľov a poľovníkov máme preukázaný už trvalý výskyt zástupcov veľkých šeliem ako medveď hnedý, vlk dravý, ale tiež vzácneho rysa ostrovida. Pri vstupe do lesa ihneď upúta typický hlas sojky škriekavej, krkavca čierneho, ďatľa čierneho veľkého. V lese žije celý rad významných druhov vtákov: sýkorky, glezgy, pinky, kôrovníky, brhlík. Hniezdi tu myšiak hôrny, jastrab lesný, jastrab krahulec, sokol myšiar, sova lesná, myšiarka ušatá, kuvik kapcavý. Zimuje tu chochláč severský, pinka severská a drozd čvikotavý. Mláky na lesných cestách, studničky a pramene obýva mlok horský, kunka žltobruchová, na vlhkých miestach žije nápadná salamandra škvrnitá.

Lesné živočíšstvo 3

Naše lesy

Súčasné lesy sa len veľmi málo podobajú pôvodným pralesom. Takmer výlučne v nich dominuje smrek. V umelo vysadených, prevažne rovnovekých smrekových monokultúrach sa len zriedkavo objavuje jedľa, buk a javor horský, v mladších porastoch často nájdeme nepôvodnú borovicu lesnú. Stromy majú v lesnom ekosystéme dominantné postavenie. Určujú špecifický mikroklimaticky režim, kolobeh látok a do určitej miery druhovú diverzitu celého spoločenstva lesa. Nájdeme tu  husté porasty čučoriedky, ostružiny srstnatej, kysličku obyčajnú, drobnú tôňovku dvojlistú, spolu s machmi chránené druhy: plavúň obyčajný, plavúň pučivý, chvostník jedľový, rebrovka rôznolistá a ďalšie.

Naše lesy 3

Podnebie obce

Dolinná časť chotára má mierne teplú, veľmi vlhkú klímu, vrchovinová časť mierne chladnú, vlhkú klímu. Údolná poloha vykazuje výrazné známky inverzie, a to najmä v jesennom a zimnom období. Priemerná ročná teplota vzduchu je 6,7 celzia, priemerný úhrn zrážok je 945 mm. Prevládajúci smer vetrov je severný a západný.

Podnebie obce 2

Obec

Kalendár vývozu TKO pre rok 2024

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Ak počas žatiev prší, bude veľa orechov, ale málo chleba.

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 31 1 2
1
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22
1
23
24 25 26 27 28 29 30

Monitoring vozidiel zimnej údržby

Na stránke www.o1.gpsguard.eu 
sa dozviete, kde sa aktuálne pracuje na zimnej údržbe v našej obci.

Zadajte
prihlasovacie meno: Čierne
prihlasovacie heslo: cierne

Počasie

dnes, pondelok 17. 6. 2024
slabý dážď 25 °C 11 °C
utorok 18. 6. slabý dážď 27/14 °C
streda 19. 6. mierny dážď 28/15 °C
štvrtok 20. 6. takmer jasno 21/12 °C

Maľovaná mapa

Ručne maľovaná mapa Trojmedzie
Maľovaná mapa

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Fond na podporu športu

Fond na podporu športu

Môžete mať záujem