1. Čierňanské ostatky

Už ráno v sobotu 18. 2. 2023 pred penziónom Magistrál sa zvedavci mohli prizerať na pána mäsiara Františka Mackovčáka pri ukážke spracovávania pravých zabíjačkových výrobkov.

Pred 12.00 hodinou pri farskom kostole spev detí z folklórneho krúžku pri ZŠ Čierne – Ústredie a piesne Júlie Legerskej a Stanky Gelačákovej oznamovali schádzanie fašiangových masiek, ale aj ľudí v civile, aby na vlastné oči videli prvý ostatkový sprievod v našej obci. Po príchode konských záprahov s účinkujúcimi z vyšného konca, príhovore nášho pána starostu Petra Staňa a duchovného otca našej farnosti Antona Galusa sa celý sprievod pohol za „gazdami“. Fašiangový sprievod navštívil  Jaroslava Jašurka fa. Kabro, stolárstvo Vladimíra Strýčka, autoservis Jána Kopera, Petra Staňa v Dejwis Bare a svoju pochôdzkovú púť skončilo u gazdov z penziónu Magistrál. Ako sa na správnych „gazdov“ patrí, všetci navštívení si pripravili pre celý sprievod pohostenie. V priebehu fašiangového sprievodu hodnotiaca porota – Natália Zvercová, Jana Tatarková a Miroslav Tatarka – vybrala  tie najzaujímavejšie, najstrašidelnejšie a najveselšie maškary. Ešte pred hlavným programom bolo vyhodnotených z detskej kategórie trinásť najlepších masiek a z dospelých ďalších  trinásť najlepších. Nik ale neostal bez ceny. Každá maska dostala šišku a teplý čaj, detská maska aj čokoládové vajíčko s prekvapením. Ani vytrvalý dážď neodohnal divákov od sledovania pripraveného programu, v ktorom účinkovali: Kapela z POBABY Jaworzynka (Poľsko),  deti z MŠ Čierne – Vyšný koniec, deti z MŠ Čierne – Ústredie, kapela GÓROLE MOSTY U JABLUNKOVA (ČR), FSk Ozvena, FSk Svrčinka, Veselí džadkovia, heligonkárky a speváčky Lucia Haladejová, Nikola Tatarková, Viktória Lašová, Slavomír Strýček a Valéria Kužmová. Pochovávanie basy v podaní FSk Ozvena sa uskutočnilo v penzióne Magistrál. Mnohí sa ešte dlho po „pochovaní basy“ zostali zabávať, alebo sa len tak rozprávať, do neskorej noci. Ďakujeme všetkým pani učiteľkám, ktoré svojich žiakov pripravovali na vystúpenie. Poďakovanie patrí aj všetkým zúčastneným domácim „hercom“, ktorí účinkovali v scénke pri pochovávaní basy.

Technická spolupráca: Martin Mikula LS Systems

Verbálne podujatie sprevádzali: Peter Staňo, Iveta Bobulová a Ján Ďurica

Mediálni partneri:  MY moje Kysuce, Reklama Michal Radolský s.r.o.,

Partneri: Kysucký triangel, Mäsiarstvo SK, penzión Magistrál, Górolskoswoboda, KuligJaworzynka, DHZ Čierne

Podujatie pripravili: Obec Čierne a PO TES Čierne

Vypracovala: Iveta Bobulová, kultúrna pracovníčka PO TES Čierne

Ak apríl pekný, máj bude ružový.

dnes, sobota 20. 4. 2024
nedeľa 21. 4. sneženie 3/0 °C