×

Poznámka

The was a problem converting the source image.
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/trojmedzie01
  Hrčava, Istebná a Čierne - miesta, kde sa zbiehajú hranice troch štátov - Česka, Poľska a Slovenska. V strži koryta potôčika - hlbokej 8 m a širokej 34 m  - sa nachádza bod Trojmedzia a je stredom kružnice opísanej vrcholom rovnoramenného trojuholníka. Vrcholy trojuholníka tvoria 240 cm vysoké žulové monolity. Pri ich stavbe boli do podstavcov dňa 22.6.1995 v kovových obaloch vložené pamätné dokumenty - rôzne listiny, vtedajšie noviny a mince. V rámci Programu iniciatívy spoločenstva Intereg III.A SR – PR sme zrealizovali projekt ,,Budúcnosť Trojmedzia“ – premostenie územia z PR na Slovenskú stranu turistickou lávkou, osadili sme informačné tabule a vybudovali turistický prístrešok. Slávnostné otvorenie tejto turistickej lávky bolo 14.7.2007. Postupne chceme s PR – partnermi a ČR túto významnú lokalitu dobudovať o ďalšie potrebné stavby. Jedná sa predovšetkým o vybudovanie inžinierskych sietí, ktoré sú základným predpokladom pre rozvoj turizmu. Trojmedzie je zahrnuté medzi sedem divov Kysúc a umožňuje turistom navštíviť tri štáty.


Originálny výlet cez tri štáty, spojený s degustáciou českého, poľského a slovenského piva, troma menami v peňaženke a troma rôznymi jazykmi so všade sa prelínajúcim gorolským nárečím. Východiskovým bodom je napríklad Hrčava: žltá turistická značka - priechod Trojmedzia CZ/PL - zelená značka do Jaworzynky - Jaworzynka - Kotelnice - priechod Jaworzynka (PL)/ Čierne (SK) - po modrej značke cez "Valy" do obce Čierne (vlaková zastávka, občerstvenie) a po zelenej a potom po žltej značke späť na Hrčavu - 10 km.
Ako na Trojmedzie:
  • z centra českej Hrčavy 2 km po žltej značke
  • z poľskej Jaworzynky-Trzycatku 1 km po zelenej značke
  • zo slovenského Čierneho od vlakovej zastávky "Čierne, zastávka" po modrej turistickej značke a potom po upravenom chodníku.

    {gallery}trojmedzie01{/gallery}