tábot tfMyšlienka spájania národov do dlhotrvajúcich priateľstiev stretáva žiakov z obce Čierne každoročne. Tento rok cestovalo pätnásť detí do českej obce Návsí na jeden týždeň. Tábor sa konal od 30. 6. do 7. 7., pričom hneď v prvý slnečný a teplý deň všetkých táborníkov privítali Hasiči z Jablunkova, ktorí sa postarali o príjemné schladenie studenou vodou. Rozmanitý program ponúkal širokú škálu aktivít, avšak, aby sa ich všetkých mohol žiak zúčastniť, musel absolvovať Krst Táborníka – strašidelná cesta len pre skutočných odvážlivcov, ktorých chuťové poháriky nie sú rozmaznané a zjedia napríklad aj kapustu zmiešanú s keksom.

Druhý deň sa niesol v duchu „rýchlo a zbesilo“. Nevinný výlet s kolobežkami na kúpalisko sa zmenil na naháňačku s búrkou, ktorá bola táborníkom hneď za pätami. Všetko ale dobre dopadlo, nikto sa nezranil a zážitok ostane navždy. Žiaci sa tiež učili ryžovať český granát, hľadať poklad alebo vyrábať jedinečné šperky. Zaujímavá bola aj celodenná návšteva mesta Olomouc a spoznávanie jej kultúrnych pamiatok. Najakčnejší deň bol štvrtok. Adrenalínová bobová dráha, skákanie na veľkých trampolínach, pričom niektorí odvážlivci predviedli salto vpred a aj salto vzad. Po bobovej dráhe čakal táborníkov výborný obed na Horskej chate Studeničné a osviežili sa v tamojšom bazéne.
Medzinárodný detský tábor na Trojmedzí ukončili talentovaní žiaci programom, ktorý si pripravovali niekoľko dní ako vďaku za to, že sa vôbec mohol uskutočniť. Ten sa konal za účasti predstaviteľov samospráv všetkých troch štátov a riaditeľov českých (Sdružení obcí Jablunkovska), poľských i slovenských základných škôl. Spievali českú, slovenskú a poľskú hymnu, predviedli klavírne vystúpenie, hrali na husliach, tancovali Kráľovský tanec a aj spoločný ľudový tanec. Na záver všetci zaspievali Táborovú hymnu, ktorá vystihuje celú myšlienku spájania národov a vytvárania priateľstiev. Pre všetkých 45 detí to boli veľmi príjemne strávené dni - aj vďaka pripravenému programu, aj vďaka všetkým vedúcim.
Vedúce: Alžbetka Bobulová, Izabelka Bobulová
Žiaci ZŠ Čierne – Ústredie, ZŠ s MŠ Čierne – Vyšný koniec: Sofia Bednárová, Lucia Vršková, Simona Najdeková, Sandra Urbanová, Katarína Cyprichová, Lucia Hlúšková, Viktória Babušková, Monika Časnochová, Pavlína Čanecká, Samuel Hadida, Matej Kulla, Aneta Kyrisová, Linda Najdeková, Gabriela Paštrnáková, Denis Tatarka.

1. https://glos.live/Wiadomosci/detail/Razem_na_Trojstyku/0#b156283817087

2. https://www.gorolweb.cz/tabor-nabity-atraktivnim-programem/

tábor článok ČR mf