dscn5144.jpgI . ROČNÍK - MAJSTROVSTVÁ SVETA GORALOV V HORSKOM MARATÓNE
Kurucké Čierne

Na spoločnej hranici Slovenska, Česka a Poľska odštartoval v nedeľu 15. septembra 2013 historicky prvý ročník Medzinárodného goralského maratónu. Okrem troch veľmi náročných bežeckých tratí, ktoré viedli tromi susednými štátmi, bol na programe i bohatý kultúrny program.

Ten odštartoval svoj maratón v nedeľu ráno o 8:00 hod. na Trojmedzí vystúpeniami folklórnych súborov Ozvena z Čierneho a detského súboru Jatelinka z Jaworzynky. Nechýbalo ani atraktívne vystúpenie skupiny z Hornoliptovského Kuruckého regimentu a skupiny zbojníkov z Poľska, ktorý sa predviedol v dobovom oblečení a s dobovou výzbrojou z čias 30. ročnej vojny. O 9:30 hod. sa začalo slávnostné otvorenie so štátnymi hymnami a goralskou hymnou v podaní súboru Jatelinka. Štart goralského maratónu, polmaratónu a minimaratónu bol presne o 10:00 hod. O 11:00 hod. boli na programe dožinkové sväté omše v Jaworzynke, Istebnej a na Koniakowe. O 13:00 hod. sa začal i slávnostný sprievod v priestoroch amfiteátra v Istebnej, ktorý patrí medzi najkrajší a najväčší v celom Poľsku. Pre pretekárov boli pripravené zaujímavé a najmä náročné trate: maratón – 42,2 km s prevýšením 1600 metrov – trasa viedla cez 3 krajiny, 4 okresy a 14 obcí. Na Slovensku viedla územím Svrčinovca, Čadce, Čierneho, Oščadnici a Skalitého, polmaratón – 23,5 km s prevýšením 1135 metrov. Na Slovensku viedla územím Čierneho a Skalitého – hrebeňom Poľany, minimaratón – 6,85 km s prevýšením 217 metrov. Na Slovensku viedla územím Čierneho. Cieľ maratónu a polmaratónu bol na hore Ochodzita v Koniakowe v Poľsku. Goralský maratón sa uskutočnil pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára, hajtmana Moravskosliezskeho kraja a Sliezskeho wojewodstva. Celý projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov medzinárodného Vyšehradského fondu a Žilinského samosprávneho kraja. Na zabezpečovaní sa podieľala Okresná rada podnikateľov v Čadci, obce Svrčinovec, Čierne, Skalité, Oščadnica a mesto Čadca.