V sobotu 20. auABC 5274gusta 2022 putovali na Trojmedzie veriaci z troch krajín. Slávenie Eucharistie sa uskutočnilo pod patronátom biskupa Žilinskej diecézy, Tomáša Galisa, biskupa Ostravsko – Opavskej diecézy, Martina Davida, a biskupa Bielsko-Żywieckej diecézy, Romana Pindela. Podľa biskupa Žilinskej diecézy, Tomáša Galisa, je cieľom vzájomne sa povzbudzovať vo viere, v životných hodnotách,   spoločne sa dvíhať, upevňovať vzťahy a v súčasnej dobe upevňovať i pokoj. Tohto tradičného stretnutia sa zúčastnili predstavitelia verejného a kultúrneho života Žilinského samosprávneho kraja,     Moravskosliezského kraja a Sliezského vojvodstva a predstavitelia okolitých miest a obcí Jablunkovska, Gmniny Istebna a Kysúc.
Po svätej omši nasledoval kultúrny program, v ktorom účinkovala folklórna skupina zo Slovenska a Poľska.

 

 

DSC 0637Dnešný svet potrebuje pokoj a ľudstvo zdravie! S týmto posolstvom tento rok putovali pútnici z troch štátov na Trojmedzie. Tešili sa, že sa stretnú, uvidia ale hlavne budú môcť spoločne prosiť Boha o dary, ktoré tak všetci potrebujeme.

Veľa sa hovorilo aj o ekológií, že naša planéta Zem je vyčerpaná a potrebuje si oddýchnuť, že ľudstvo ju musí šetrnejšie užívať.

Bolo však cítiť aj veľa optimizmu a sily, aj konštatovania, že s Božou pomocou všetko zvládneme. 

O to boli aj silnejšie a úprimnejšie želania a prosby, ktoré si každý pútnik vyslovil.

Slovenských pútnikov na Trojmedzie priviedol otec biskup Tomáš Gális spolu s duchovnými otcami Žilinskej diecézy. Spolu s ním putovali predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja p. Erika Jurinová, zástupkyňa primátora mesta Žiliny p. Barbora Birnerová, starostka obce Svrčinovec p. Renáta Majchráková, starosta obce Skalité p. Jozef Cech, starosta obce Čierne p. Pavol Gomola.

LávkaObec Čierne a Gmina Istebna na túto veľmi potrebnú stavbu získali právoplatné stavebné povolenia.
Stavba sa bude realizovať 65% na území Gminy Istebna a 35% na území obce Čierne.
 
Na túto stavbu nadväzuje:
-výstavba náučného chodníka v dĺžke 300 m z Trojmedzia na Valy,
- dopojenie cyklocesty Gorilovým potokom na Hrčavu v dĺžke 400 m,
- rekonštrukcia miestnych komunikácií v obci Hrčava v dĺžke 3800 m.
 
Stavebné práce na uvedené objekty sa začnú realizovať: 09/2021
ukončenie: 03/2022

pdfSvätá omša - Trojmedzie19

Veľkým impulmostzom pre rozvoj cezhraničnej spolupráce bol vstup Slovenskej, Českej a Poľskej republiky do Európskej únie – 1.máj 2004. Samosprávy obcí okolo Trojmedzia odvtedy realizovali veľa pekných projektov. Jeden z nich bol aj most na Trojmedzí.
Pôvodný most na Trojmedzí bol slávnostne otvorený a daný do užívania 14.07.2007. Finančné prostriedky na jeho stavbu získala obec Čierne a Gmina Istebna z grantov EÚ – Program cezhraničnej spolupráce SR – PL Intereg III.A. Navrhol ho český projektant a samotnú stavbu realizovala slovenská firma. Most bol drevený, rozpätie medzi piliermi bolo 18 m. Z oboch strán k nemu viedli drevené schody. Vyrobený bol zo smrekového dreva a naimpregnovaný. Prepojil roklinu medzi slovenským a poľským územím. Bol esteticky pekný a zapadol do daného prostredia. Dali sme mu názov – Most priateľstva.

pdfOZNAMtrojmedzie

cech2mfSlávenie svätej omše sa uskutočnilo pod patronátom biskupa Žilinskej diecézy Mons. Tomáša Galisa, biskupa Bielsko – Źywieckej diecézy ordynariusza Romana Pindela a biskupa Ostravsko-Opavskej diecézy Mons. Františka Václava Lobkowicza a za účasti predstaviteľov verejného a kultúrneho života Žilinského samosprávneho kraja, Moravskosliezského kraja, Sliezského vojvodstva a predstaviteľov miest a obcí Jablunkovska, Gminy Istebna a Kysúc. Po svätej omši  nasledoval kultúrny program v ktorom účinkovali folklórne skupiny a speváčky ľudových piesní zo všetkých troch krajín. Podujatie realizované s finančnou podporou Žilinského samosprávneho kraja a obce Čierne.

tábot tfMyšlienka spájania národov do dlhotrvajúcich priateľstiev stretáva žiakov z obce Čierne každoročne. Tento rok cestovalo pätnásť detí do českej obce Návsí na jeden týždeň. Tábor sa konal od 30. 6. do 7. 7., pričom hneď v prvý slnečný a teplý deň všetkých táborníkov privítali Hasiči z Jablunkova, ktorí sa postarali o príjemné schladenie studenou vodou. Rozmanitý program ponúkal širokú škálu aktivít, avšak, aby sa ich všetkých mohol žiak zúčastniť, musel absolvovať Krst Táborníka – strašidelná cesta len pre skutočných odvážlivcov, ktorých chuťové poháriky nie sú rozmaznané a zjedia napríklad aj kapustu zmiešanú s keksom.