šach titulná foto

Šachový turnaj v Čiernom sa už po štrnástykrát po sebe zapísal do histórie obce Čierne. V nedeľu 24. júna 2018 si v sále Kultúrneho domu v Čiernom zasadlo za šachovnicu 60 hráčov s jediným cieľom – poraziť umom súperovho kráľa.
Šachistov aj tento rok privítal starosta obce Čierne Ing. Pavol Gomola, ktorý prítomným predstavil Mikroregión Kysucký triangel. Šachistov prišla pozdraviť aj starostka Svrčinovca Mgr. Renáta Majchráková.

 

Tohto ročníka sa zúčastnil jeden zahraničný hráč z Walesu, 59 šachistov sem prišlo z Čadce, Dunajova, Turzovky, Oščadnice, Žiliny, Turia, Nededze, Martina, či Turian. Nechýbali ani domáci šachisti z Čierneho, ktorých prišlo 11. Prvým nasadeným bol extraligový hráč Dunajova Jozef Magát, nechýbali ani ďalší extraligoví hráči – Vladimír Sága (Dunajov), Róbert Adamčík, Anton Sventek st., Lukáš Urbaník ( všetci hrajú za Čadcu). Zavítali sem aj mladé čadčianske talenty – Dávid Slivka, Igor Šulgan, Matej Bulej. Najväčšiu pozornosť chcem však upriamiť na Miriam Mikovú z Čierneho, ktorá napreduje sedemmíľovými krokmi a o jej šachových úspechoch budeme ešte určite veľa počuť. Je to ďalší veľký šachový talent, ktorý sa zrodil v Čiernom.
Víťazom tohto ročníka sa stal po prvýkrát Vladimír Sága so ziskom 7,5 boda z 9. Vlado je veľmi skúsený šachista a už od mladosti je šachovým nadšencom. O pol boda menej mal Juraj Milovník zo Žiliny, ktorý si týmto výsledkom vybojoval 2. miesto. Rovnako 7 bodov získal Róbert Adamčík z Čadce a len horšie pomocné hodnotenie ho zaradilo na 3. miesto.
Vyhodnotené a ocenené boli aj ďalšie kategórie:

Chlapci so 10 rokov: 1, Samuel Červeň (Čadca)
2, Viliam Čarnecký (Žilina )
3, Maroš Majera (Dunajov)

Chlapci do 15 rokov: 1, Dávid Slivka (Čadca)
2, Matej Bulej (Čadca)
3, Igor Šulgan (Čadca)

Dievčatá do 11 rokov: 1, Lucia Vršková (Čierne)
2, Eliška Klegová (Čierne)
3, Tatiana Jurgová (Čierne )

Dievčatá do 15 rokov: 1, Miriam Miková (Čierne )
2, Eliška Machovčáková (Turzovka)
3, Stella Čarnecká (Žilina)

Najlepší dôchodca: Juraj Milovník (Žilina)
Najlepší zahraničný hráč: Paul Stephen Sienczyk (Wales)
Najmladší hráč turnaja: Martin Slivka (Čadca)
Najlepšia žena: Erika Cyprichová (Čierne)

Z domácich hráčov treba oceniť dievčatá do 11 rokov, ktoré hrajú šach prvý rok a pre Elišku Klegovú a Táničku Jurgovú to bol ich prvý turnaj. Adamko Vrškový obsadil v kategórii do 10 rokov 5. miesto a Patrik Miko v kategórii do 15 rokov 6. miesto. Zemiaková medaila sa ušla Danielke Cyprichovej v kategórii dievčat do 15 rokov.
Turnaj prebehol ako vždy vo veľmi priateľskej atmosfére. Svedčia o tom spokojné usmiate tváre šachistov, ktorým náladu nepokazila ani občasná prehra. Riaditeľkou i rozhodkyňou turnaja bola Ing. Slávka Jurčíková. Obsluhu počítača zabezpečoval Rudolf Jurčík, ktorý aj tento rok vybojoval 5 výhier. Veľká vďaka patrí najmä pracovníkom Obecného úradu Čierne, ktorí organizačne vynikajúco zvládajú každý ročník a šachisti ani tento rok nešetrili slovami chvály.

Ing. Slávka Jurčíková