Sample ImagePadlým bojovníkom 1. svetovej vojny obec postavila pomník. Veľkú zásluhu na tom má vtedajší okresný náčelník Dr. Vojtech Kállay, ktorý venoval 10 tisíc korún z okresných prostriedkov. Sochu vyhotovil sochár a kamenár Jozef Vít z Konechlumi u Jičína. Dňa 19. júna 1932 bol slávnostný deň odhalenia pomníka padlým bojovníkom 1. svetovej vojny.

 Z úcty k týmto ľuďom obec zrekonštruovala a premiestnila tento pomník do tichšej zóny, na dôstojnejšie miesto. Rekonštrukciu samotného pomníka previedli Martin Roman z Lodna, architektonické riešenie navrhol Ing. Arch. Ľubomír Zaymus.
V kronike čítame odkaz bojovníka ďalším generáciám – pomník tento ako prosiaca dlaň bude sa dvíhať k Všemohúcemu a volať vrúcnu modlidbu:
 
 „Odvráť mor, hlad a vojnu, daj myseľ spokojnú!“.
 Obec získala na premiestnenie a rekonštrukciu pamätníka finančnú pomoc vo výške 200 tis. Sk z fondu ministerstva vnútra.

p1 tfPietny akt - UKONČENIE I. SV. VOJNY

 

 

DSCN3139Bolo to presne o 11. hodine a 11. minúte, 11. 11. 2016, keď sa rozozvučali zvony Kostola sv. Ignáca z Loyoly v Čiernom, pripomínajúc tak 98. výročie podpísania dokumentu o skončení prvej svetovej vojny. Kvety divých makov ako symbol Dňa vojnových veteránov, akoby spojili zhromaždených účastníkov pietnej spomienky pri Pamätníku obetiam 1. svetovej vojny pri vzdávaní úcty miliónom zmarených životov vo vojnových konfliktoch. Občania Čierneho, medzi nimi aj žiaci ZŠ Ústredie, si ich obete uctili položením kvetov.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=eFqCaaOys0U