hry priateľstva obrázokObec Čierne pripravila pre svojich partnerov zo Slovenska, Česka a Poľska zábavné a netradičné Hry priateľstva.
Hry priateľstva nielenže symbolizovali priateľstvo medzi nami - domácimi, ale oni naozaj ukázali dobré a výnimočné vzťahy s našimi prihraničnými partnermi. V úvode sa slávnostným nástupom predviedli všetky súťažné družstvá. Ani nepriazeň počasia nikoho neodradila.Členovia súťažných tímov predvádzali priam slalom medzi kvapkami dažďa. Z Poľskej republiky sa zúčastnili družstvá z Wisly a Skoczówa. Z Českej republiky to boli obce Vendryně, Hrčava a Hrádek. Za Slovensko bojovali TK AHA Čierne, POS Čierne, DHZ Čierne a družstvo Obce Čierne (ktoré tvorili zamestnanci obecného úradu Čierne, Príspevkovej organizácie TES Čierne a poslanci).

Aby hostia neboli hladní a nestratili energiu, bol pre nich nachystaný guláš, kapustová polievka a údené párky. Posilnení jedlom a pitím mohli potom behať s fúrikom, píliť drevo či vytvoriť ľudskú reťaz spojenú prítulnými balónikmi. Keď občas jeden praskol, nahradil ho druhý. Svoju ohybnosť si súťažiaci odskúšali počas manévrov s kruhmi, kde sa desať hráčov držalo za ruky a museli dostať kruhy od prvého člena až k poslednému bez toho, aby si pustili ruky. Na svoje si prišli aj deti, ktoré predviedli šikovnosť vo viacerých disciplínach. Navliekali koráliky, vozili sa vo fúriku, správne triedili separovaný nákup či skákali na veľkej fitlopte.

Priebeh súťaží a dodržiavanie pravidiel kontrolovali rozhodkyne Ivana Cyprichová, Izabela Bobulová a Andrea Franeková. Aby sa nikto nestratil a všetci vedeli, čo majú robiť, verbálne ich podujatím sprevádzala Iveta Bobulová.

Príjemnú atmosféru celého dňa už iba podčiarkla ľudová zábava, ktorú si vychutnávali nielen výhercovia (každý bol výherca), ale aj organizátori.

Na 1. mieste sa umiestnila Wisla, 2. miesto obsadilo DHZ Čierne, o 3. mieste rozhodoval hod kockou, pričom šťastie sa usmialo na poľský Skoczów a medailové umiestnenie ušlo o chlp POS Čierne, ktorí skončili na 4. mieste.
Na 5. mieste skončila Vendryné, 6. miesto obsadilo družstvo zamestnancov a poslancov obce Čierne, 7. miesto patrilo TK AHA Čierne, 8. miesto si vybojovala obec Hrčava a na 9 mieste skončila obec Hrádek.

Organizácii Hier priateľstva predchádzali pozvania na olympiády vo Vendryni, Skoczowe, v Hrádku, a taktiež každoročný retrobeh na starých lyžiach vo Wisle. V týchto partnerských obciach reprezentovalo dedinku Čierne už mnoho Čierňanov, a preto bolo iba otázkou času, kedy podobné podujatie vznikne aj na slovenskej strane.

V tú daždivú sobotu, 23. júna 2018, kedy sa nikomu nechcelo vytiahnuť päty z domu a nik neveril, že vyjde aj slniečko, podarilo sa oboje. A ešte omnoho viac.
Prišli naši partneri – priatelia, slniečko nám občas vyšlo a hlavne sa potvrdila jedna stará múdrosť: „Tam kde sú ľudia dobrej vôle, vaši priatelia, je jedno kde sa nachádzate a aké je počasie. Bude vám príjemne.“

text: Iveta Bobulová
foto: Alžbeta Bobulová