beseda_roman_brat_html_370ba5c4.pngObecná knižnica v Čiernom pripravuje pri príležitosti Marec mesiac knihy – dňa 23.3. 2011 besedu so slovenským  prozaikom, scenáristom , publicistom  a prekladateľom  Romanom  Bratom  (* 9. december 1957, Bratislava).

Vyštudoval odbor slovenčina-španielčina na FFUK v Bratislave. Po ukončení štúdia nastúpil do Literárnej redakcie Slovenského rozhlasu, kde pôsobil viac ako dve desaťročia. Od roku 2008 pracuje ako hlavný dramaturg hranej tvorby v STV. Okrem prekladu po španielsky píšucich prozaikov sa venuje aj prekladu divadelných hier. V roku 2010 bola nakrútená podľa jeho scenára hraná televízna rozprávka Aj kone sa hrajú. Scenár autor knižne adaptoval do rovnomennej knihy.
Za svoju tvorbu získal významné ocenenia: Hlavnú cenu na Festivale filmovej tvorby pre deti v Chicagu The Kenneth F. and Harle G. Montgomery Prize za animovanú rozprávku Najrýchlejší posol ríše, cenu Najlepšia detská kniha roka 2008 za knihu Zmätené dvojičky zo slepej uličky (spolu s Gabrielou Futovou), Cenu Bibiany a Slovenskej sekcie IBBY za Najlepšiu detskú knihu jesene roka 2007 za knihu Môj anjel sa vie biť, cenu Zlatá rybka – Najlepšia detská kniha roka 2007 za knihu Môj anjel sa vie biť, Cenu Slovenských pohľadov za preklad za rok 2004, Cenu Bibiany a Slovenskej sekcie IBBY za Najlepšiu detskú knihu jari roka 2001 za knihu Tvrdohlavý baran.
Pri príležitosti Dňa knihy v Španielsku (23. apríl) mu udelil španielsky kráľ Juan Carlos I. Kríž Oficiéra Rádu za občianske zásluhy (Cruz de Oficial de la Orden del Mérito Civil) za šírenie hispánskej kultúry. Cenu mu odovzdal španielsky veľvyslanec na Slovensku dňa 22. apríla 2008.
Tvorba  pre deti a mládež:
2000 - Tvrdohlavý baran, rozprávky z televízneho rozprávkového seriálu Čo videli stromy
2002 - Pochabý škriatok, pokračovanie príbehov o stromoch
2004 - Čuvi v pralese, príbehy o zvieratkách