májka na TrojmedzíMájky v našej obci

Poďme spočítať koľko májok máme postavených v našej obci. Stačí, keď svoju májku odfotíte, pripojíte meno, priezvisko a zašlete na mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Všetky budú zverejnené. Ak sa zapojíte, tak sa dozvieme koľko májok zdobí našu dedinku. Koľko chlapcov sa uchádza o slobodné dievčatá.

Z histórie stavania mája

Mesiac máj sa považuje za obdobie lásky a zrodu nového života. Májová zeleň bola symbolom sily a dobrého rastu. Najvýznamnejšie postavenie medzi rastlinami mal vo zvykoch tohto obdobia strom, ktorý sa v tejto súvislosti označuje ako máj. Ako máj slúžili najmä vysoké rovné stromy (najčastejšie jedle alebo smreky) zbavené kôry. Ich vrcholce sa zdobili pestrofarebnými stuhami.

Zvyk stavať máje existuje v mnohých krajinách dodnes.

Máje stavajú obyčajne mládenci dievčatám pred 1. májom pred tie domy, kde je vydaja súca dievka/ich milenka o ktorú sa uchádzajú.

Inokedy sa stavia len jeden ústredný máj pre obec a podobne.  

Zvyk stavania májov sa v zmenenej podobe udržal dodnes. Stavia sa však zväčša jeden ovenčený strom uprostred dediny alebo hlavného námestia.

Vztýčený ostáva spravidla počas celého mája, aby ho následne slávnostne odstránili pri oslavách váľania mája.

                                                                                 Iveta Bobulová, kultúrna pracovníčka