titulná fotoDňa 13.3. 2019 sa v priestoroch Obecnej knižnice v Čiernom konala osvetová prednáška v rámci „ Týždňa mozgu“. Týždeň mozgu sa pripomína od roku 1996 v 61 krajinách sveta.
Cieľom prednášky bolo upriamiť pozornosť na ľudský mozog a jeho činnosť, hovoriť o možnostiach, ako si zachovať dobré fungovanie mozgu v každom veku, ako si zachovať jeho plasticitu a v neposlednom rade hovoriť o mozgových ochoreniach a ich prevencii.

Pre verejnosť je „Týždeň mozgu“ dôležitý z dôvodu uvedomenia si neustálej potreby starať sa o svoj mozog do vysokého veku v súvislosti so spomínanou prevenciou degeneratívnych a cievnych ochorení. Poruchy pamäti sú časté v starobe, ale môžu sa vyskytovať už od stredného veku. Pre poruchy pamäti všeobecne platí to, čo pre svaly. Keď ich používame a posilňujeme, sú silné, ak ich nepoužívame, atrofujú a zmenšujú sa. S pamäťou je to rovnaké. Každodenné činnosti ako je premýšľanie, udržiavanie vitality, okysličovanie mozgu pohybom na vzduchu, tréning kognitívnych funkcií prostredníctvom vhodných techník a komunikácia s rozmanitou skupinou ľudí sú spoľahlivou prevenciou.

Od lektorky kurzu Mgr. Marcely Šavelovej sme sa dozvedeli, čo je dôležité robiť pre svoj mozog, akým aktivitám sa venovať, akým spôsobom si môžeme zlepšiť svoju pamäť.
Záleží len od nás. Určite je podstatný a nevyhnutný pohyb, kde nám stačí aspoň desať minút denne cvičiť. Ďalej je to strava, kde odborníci pre naše lepšie fungovanie mozgu doporučujú vlašské orechy, čučoriedky, vajíčka, pitný režim (najlepšie vodu)... Ďalej čítanie nahlas, zapájať svoju fantáziu a predstavivosť pri veciach ktoré sa nám ťažko pamätajú a hlavne nebyť pohodlný a lenivý.
Určite je pravdou, že alkohol zabíja mozgové bunky.
Prednáška bola naozaj veľmi poučná a s lektorkou Marcelou Šavelovou nám vyše šesťdesiat minút rozprávania a dobrých rád pre náš mozog ubehlo veľmi rýchlo.