Foto 1,,Dedinôčka, dedinka malá na vršku vystavaná. Aká si mi veru prekrásna dedinka milovaná! V nej všetci žijeme, veselo spievame, našu dedinôčku radi máme.“ V rámci týždennej témy ,,Obec, v ktorej bývam“ deti z Materskej školy Čierne- Ústredie spoznávali dominanty obce Čierne. Navštívili Obecný úrad, kostol sv. Ignáca z Loyoly, pamätníky venované padlým vojakom v 1. aj 2. svetovej vojne i hasičskú zbrojnicu. A aby toho nebolo málo, zvládli aj turistickú vychádzku k novovytvorenej diaľnici D3, kde sa im naskytol neopakovateľný pohľad na panorámu obce.

Foto 4,,Povedz mi, mama o mne čosi - nie to, že bocian deti nosí,
lež ako som bol maličký a spievala si pesničky
nad mojou bielou perinkou.
Si mojou nežnou maminkou a ja sa k tebe túlim stále,
už navždy chcem byť tvoje dieťa malé.
Povedz mi, mama do uška- zmestil som sa ti do bruška?
A plakal som veľa a či málo? A čo všetko sa potom stalo?
To vieš len ty mamička, si moja jasná hviezdička.“

Vo štvrtok- 12.mája 2016 sa v našej materskej škole uskutočnila celoškolská besiedka pri príležitosti Dňa matiek, ktorý sa už tradične spája s druhou májovou nedeľou. Úsilie, ktoré deti vynaložili pri nacvičovaní programu venovali mamičkám prostredníctvom básní, piesní, tančekov, dramatických stvárnení rozprávok i vlastnoručne vyrobených darčekov, čím sa im chceli poďakovať za každodennú starostlivosť a lásku, ktorou ich každý deň obklopujú. Veríme, že sa mamičkám vystúpenia páčili, a odmenili doma svoje deti tou najkrajšou odmenou v podobe krásneho úsmevu a sladkého bozku.

J.Kráľová

Divadlo 22V utorok- 10. mája 2016 sa deti zúčastnili Divadelného predstavenia ,,Ako babka s dedkom spolu nažívali.“ Humorným prevedením sa tak dozvedeli o starostiach i radostiach, ktoré prináša dlhoročný spoločný život babičky a deduška. Predstavenie nebolo však len o zábave- deti sa v ňom naučili, že keď chce človek niečo dosiahnuť, nestačí o tom len snívať, ale začať na splnení svojho sna tvrdo pracovať, čo sa odzrkadlilo aj na bohatej úrode, ktorú si hlavní hrdinovia vypestovali.

J.Kráľová

den vody v ms ustredie mOd roku 1993 je 22.marec považovaný za Svetový deň vody. Pripomína nám, aká vzácna a dôležitá je táto tekutina sprevádzajúca celý náš život, počnúc pobytu v matkinom lone. Ani naše deti na ,,sviatok vody“ nezabudli. Každé z nich sa dnes stalo vodnou kvapkou- na pohľad maličkou, no veľmi dôležitou súčasťou vodného kráľovstva.

foto 1V pondelok, 8.februára 2015 sa v našej MŠ konala tradičná karnevalová slávnosť, ktorá už neodmysliteľne patrí k fašiangom- času plesov a hodovania. Tento rok sme ju však mali obohatenú o Šaša Jaša z čarovnej Krajiny zázrakov. A veruže bolo veselo! Po predstavení princezien, víl, polície, mimoňov, lienok, motýlikov i ostatných zvieratiek a rozprávkových bytostí nasledovali súťaže a detská diskotéka, ktorou sme určite postavili do pozoru i všetkých našich susedov. No najväčšiu radosť mali deti z oslavy, kde nechýbali stoly prehýbajúce sa sladkými dobrotami. Touto slávnosťou sme pomyselne ukončili fašiangové obdobie a pripravili sa na pôst, po ktorom nás čaká odkrývanie tajomstiev Veľkej noci.

Hofoto_1.jpgci k nám pani zima s niekoľkotýždňovým oneskorením predsa len dorazila, pobudla niekoľko dní a znova odišla, naše deti si ju stihli dosýtosti vychutnať. Hŕby snehu využili na stavanie snehuliakov, bobovanie, guľovačku, no taktiež sa rozhodli, že z neho vytvoria maliarske plátno, kde sa odrazil ich výtvarný talent.Veríme, že Perinbaba nám ešte dopraje pár krásnych bielych dní, v ktorých sa budeme môcť vyšantiť a naplno si užiť toto nádherné ročné obdobie.

J.Kráľová

Vianoce – svvianoce_7.jpgiatočné čaro pozamykané do nádherných piesní, kolied, vinšov, do velebného ticha voňavých stromčekov. Sú symbolom očakávaní, napĺňania túžob, obdarovávania a nádeje. A práve takto Vianoce prežívame aj v našej materskej škole. Budovou preniká vôňa medovníčkov, ktoré deti samé vykrajovali, s pomocou pani kuchárok upiekli a následne ozdobovali, z každej strany znejú vianočné piesne a panuje tu čarovný pokoj. V tichosti a neopakovateľnej atmosfére totiž čakáme na príchod malého Ježiška, ktorý je symbolom, zmyslom a podstatou nielen Vianoc, ale aj celého nášho života. Z celého srdca Vám preto prajeme pokojné prežitie vianočných sviatkov v kruhu rodiny, a do nového roku 2016 Vám prajeme veľa zdravia, lásky, pohody a splnených snov.

J.Kráľová

Kedysi bol deň svätej Llucia_v_m_14.jpgucie jedným z najkrajších tradičných sviatkov pred samotnými Vianocami. V tento deň všetky dievčence z okolia chodili od domu k domu, zahalené v bielom plátne od hlavy po päty, s pomúčenou tvárou a vymetali z kútov zlo. Pomocou husacích bielych pierok a krídel vyháňali z príbytkov zlé sily. Inak tomu nebolo ani v našej materskej škole, kedy sa na malú chvíľu naše dievčatá stali ,,Luciami" a povymetali zlo zo všetkých kútov školy. Nezabudli ani na pani kuchárky, ktorým zároveň poďakovali za chutné dobroty, ktoré im každý deň s láskou pripravujú. Veríme, že vďaka naším malým ,,Luckám" sa na túto peknú tradíciu nezabudne ako na mnohé iné, a bude sa udržiavať po ďalšie roky.


J.Kráľová

Tak, ako už býva zvf_2.jpgykom, začiatok decembra jednoznačne patrí tým najmenším, pretože sa nesie v znamení Mikuláša. Ten ani tento rok nesklamal a v piatok- 4.decembra 2015 prišiel k nám do MŠ. Deti mu predviedli svedomito pripravený program, v ktorom mu zaspievali Mikulášske piesne, predniesli básne,zatancovali rôzne tančeky, no hlavne, ukázali dvoj talent a detskú prirodzenosť. Za vynaložené úsilie a celoročnú poslušnosť ich Mikuláš obdaril balíčkami plnýchsladkých dobrôt, ba dokonca im zahral na klávesoch Vianočnú pieseň. Avšak najväčšou odmenou bolo pre deti to, že si s Mikulášom mohli všetci zatancovať. Nakoniec sa vštci s Mikulášom rozlúčili veselou pesničkou, pretože sa ponáhľal rozdávať sladkosti aj iným deťom, ktoré boli celý rok poslušné a robili ľuďom navôkol radosť.


J.Kráľová