Presne o 11. hodine a 11. minúte sa dňa 11. 11. 2022 rozozvučali zvony Kostola sv. Ignáca z Loyoly v Čiernom, kedy sme si pripomenuli už 104. výročie podpísania dokumentu o skončení prvej svetovej vojny

Položenie kytíc divých makov, ako symbolu Dňa vojnových veteránov, spojilo zhromaždených účastníkov pietnej spomienky pri Pamätníku obetiam 1. svetovej vojny pri vzdávaní úcty miliónom zmarených životov vo vojnových konfliktoch.

Moderátor spomienkového stretnutia, Ján Ďurica, privítal účastníkov a krátko priblížil históriu vzniku sviatku Dňa vojnových veteránov. Minútou ticha všetci prítomní vzdali úctu všetkým padlým v doteraz trvajúcich vojnových konfliktoch.

Potom sa k účastníkom prihovoril Pavol Gomola, starosta obce Čierne. Na večnú pamiatku a úctu k tým, ktorí za našu slobodu položili život, prečítal mená padlých. Svojim programom prišli vzdať úctu aj žiačky zo ZŠ Čierne - Ústredie, pod vedením pani učiteľky Anny Pagáčovej.

Na záver piety si prítomní zapálením sviečok priali, aby ani jeden plamienok nesvietil len na pamiatku padlých, ale aj nám, živým, na cestu mieru a porozumenia medzi národmi.

Pietnu spomienku pripravila obec Čierne v spolupráci so Základnou organizáciou Jednoty dôchodcov na Slovensku.

Po pietnej spomienke bolo pre hostí pripravené malé občerstvenie.