- Podrobnosti
Ako sa dozvedáme zo starých máp, Šance - Valy tvorili celý systém obranných objektov spojených valmi s priekopami, ktoré slúžili vtedajším pánom z Tešínska ako ochrana pred nebezpečenstvom z vtedajšieho Uhorska. V súčasnosti je zachovaný práve v Čiernom - lokalite Valy - pozostatok toho systému v dĺžke asi 2,5 km, na trase ktorého sú tri reduty. Celý systém valov dopĺňali ešte ďalšie "šance" - jedny sa nachádzali v Čadci nad sútokom Kysuce a Čierňanky, ďalšie tzv. Staré šance boli vo Svrčinovci, najväčšie a najlepšie zachované sa nachádzajú v Mostoch u Jablunkova, ďalej spomínané Malé šance v Čiernom, ďalšie v Čechách na Studeničnom, Bařinách, Bukovci a Hrčave a šance v Poľskej Jaworzynke, Istebnej...
- Podrobnosti
Kaplnka po rekonštrukcii /foto 2011/
http://www.obeccierne.sk/kult-a-historicke-pamiatky#sigProIdd240af7c1f
- Podrobnosti
Padlým bojovníkom 1. svetovej vojny obec postavila pomník. Veľkú zásluhu na tom má vtedajší okresný náčelník Dr. Vojtech Kállay, ktorý venoval 10 tisíc korún z okresných prostriedkov. Sochu vyhotovil sochár a kamenár Jozef Vít z Konechlumi u Jičína. Dňa 19. júna 1932 bol slávnostný deň odhalenia pomníka padlým bojovníkom 1. svetovej vojny.
- Podrobnosti

Nápis na pamätníku:
Na večnú pamiatku umučeným a padlým za slobodu.
V roku 1975 sa začalo s výstavbou pamätníka obetiam padlých počas II. svetovej vojny. Sprístupnený verejnosti bol v deň 30. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania. Od tohto času sa pri pamätníku pravidelne konajú oslavy výročí SNP a iné pietne akty spojené s víťazstvom nad fašizmom v II. svetovej vojne.
- Podrobnosti
Do roku 1796 chodili Čierňania do kostola v Skalitom. V tom istom roku rozobrali starý drevený kostol v Skalitom a spolu s veriacimi zo Svrčinovca ho znova postavili v Čiernom. Museli na ňom vykonať veľké opravy, lebo už v roku 1754 sa o ňom uvádza, že "je blízko zrúteniu a v čase búrky nebezpečný pre prítomných". Kostol sa odlišoval od ostatných domov len tým, že mal pristavenú malú zdobenú vežičku. Na hlavnom oltári stála socha sv. Ignáca z Loyoly, ktorú daroval jezuitský kostol v Žiline. Kostol zasvätili tomuto svätcovi. Náboženská základina venovala kostolu zvon, ktorý vážil 30 libier a medenú lampu pred oltár. Keďže nebol ustanovený kostolník, jeho povinnosti vykonával farár.
- Podrobnosti
