×

Poznámka

The was a problem converting the source image.
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/2011/kostol

Sample ImageAko sa dozvedáme zo starých máp, Šance - Valy tvorili celý systém obranných objektov spojených valmi s priekopami, ktoré slúžili vtedajším pánom z Tešínska ako ochrana pred nebezpečenstvom z vtedajšieho Uhorska. V súčasnosti je zachovaný práve v Čiernom - lokalite Valy - pozostatok toho systému v dĺžke asi 2,5 km, na trase ktorého sú tri reduty. Celý systém valov dopĺňali ešte ďalšie "šance" - jedny sa nachádzali v Čadci nad sútokom Kysuce a Čierňanky, ďalšie tzv. Staré šance boli vo Svrčinovci, najväčšie a najlepšie zachované sa nachádzajú v Mostoch u Jablunkova, ďalej spomínané Malé šance v Čiernom, ďalšie v Čechách na Studeničnom, Bařinách, Bukovci a Hrčave a šance v Poľskej Jaworzynke, Istebnej...

Kaplnka je zasvätená sv. Jozefovi.

Kaplnka po rekonštrukcii /foto 2011/

 

Sample Image

Padlým bojovníkom 1. svetovej vojny obec postavila pomník. Veľkú zásluhu na tom má vtedajší okresný náčelník Dr. Vojtech Kállay, ktorý venoval 10 tisíc korún z okresných prostriedkov. Sochu vyhotovil sochár a kamenár Jozef Vít z Konechlumi u Jičína. Dňa 19. júna 1932 bol slávnostný deň odhalenia pomníka padlým bojovníkom 1. svetovej vojny.

Nápis na pamätníku:
Na večnú pamiatku umučeným a padlým za slobodu.
V roku 1975 sa začalo s výstavbou pamätníka obetiam padlých počas II. svetovej vojny. Sprístupnený verejnosti  bol  v  deň  30. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania. Od tohto času sa pri pamätníku pravidelne konajú  oslavy výročí SNP a iné pietne akty spojené s víťazstvom nad fašizmom v II. svetovej vojne.

Do  roku 1796 chodili Čierňania  do  kostola  v  Skalitom. V tom istom roku rozobrali starý drevený kostol v Skalitom  a  spolu  s  veriacimi  zo  Svrčinovca  ho  znova postavili v Čiernom. Museli na ňom vykonať veľké opravy, lebo už v roku 1754 sa o ňom uvádza, že "je blízko zrúteniu a v čase búrky nebezpečný pre prítomných". Kostol  sa  odlišoval  od ostatných domov len tým, že mal pristavenú malú zdobenú vežičku. Na hlavnom  oltári stála socha sv. Ignáca z Loyoly, ktorú daroval jezuitský kostol v Žiline. Kostol zasvätili tomuto  svätcovi.  Náboženská základina  venovala  kostolu  zvon,  ktorý  vážil  30  libier  a  medenú  lampu  pred  oltár. Keďže nebol ustanovený kostolník, jeho povinnosti vykonával farár. 

V obci sa nachádza rodinná hrobka Moravských, postavená vd. Máriou Moravskou rod.Jancovou v roku 1894. Pod kaplnkou je vybudovaná hrobka kde odpočívajú členovia tejto rodiny: Ján Moravský, hlavný slúžny v Čadci s manželkou Máriou (staviteľkou hrobky) ich synovia Justín a Koloman, jeho vnuk (syn Rudolfov) Vendel, ktorý zomrel ako 10 ročný chlapec, ďalej jeho vnučka vyd. Mariška Andreidesová, ktorá tu bola pochovaná v roku 1927. Predtým sa v kapli občas služievali sv. omše zádušné.