UVZpdfOpatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR

„Núdzový stav, ktorý od dnešného dňa platí v štátnych nemocniciach, by sa mal rozšíriť na celý zdravotnícky sektor, teda aj na súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, dopravnú službu aj záchranky. Rozhodnúť by o tom mala v stredu vláda.. Krízový štáb rokoval aj o tom, či vyhlási núdzový stav na celom území Slovenska a príkazom obmedzí pohyb obyvateľov.

pdf10 odporúčaní pri ochorení COVID-19          pdfČo robiť, ak ste chorý

pdfPomoc sebe a druhým                                     pdfOsoby s vyšším rizikom ochorenia

„Zatiaľ sme ponechali obmedzenie pohybu ľudí v rovine odporúčaní s tým, že akonáhle sa nám ukáže, že dobrovoľne ľudia nezostávajú doma a neobmedzujú svoj pohyb, budeme pripravení kedykoľvek dennou alebo nočnou hodinou zasadnúť ako vláda a prijať rozšírenie núdzového stavu na celé územie Slovenska a zákonom obmedziť pohyb obyvateľov na nevyhnutnú mieru.“

Ak by sa tak stalo, tak by ľudia mohli chodiť iba do práce, alebo si ísť nakúpiť potraviny, či lieky. Do MHD iba s ochranou.

Krízový štáb s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom odporúča všetkým prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy, ale aj úradom a predajniam, aby povolil vstup len ľuďom, ktorí majú na sebe rúško, alebo inú adekvátnu ochranu - šál, šatku a podobne. Štát nevie prikázať toto opatrenie priamo, takže je to vo forme dôrazného odporúčania. Naďalej zostávajú v platnosti všetky opatrenia, ktoré krízový štáb prijal v predchádzajúcich dňoch, ale s istými výnimkami čo sa týka prevádzok. Otvorené okrem potravín, lekární či bánk, zostanú aj práčovne a čistiarne odevov, nakoľko mnohé domovy sociálnych služieb, či nemocnice sú odkázané na čistiarne. Taxi služby budú môcť fungovať, ale prevážať môžu iba tovar a veci, ľudí nie. Otvorené ponechávajú aj pneuservisy a odťahové služby. Tieto výnimky budú platiť od utorka17.03.2020.

Zatvárajú sa aj hranice s Poľskou republikou, s ostatnými susedmi sa tak už stalo.

„Slovenské zdravotníctvo podľa premiéra nateraz nápor pacientov zvláda. Gro ochorení prebieha v ľahšom režime, pacienta, ktorý by musel by na umelej pľúcnej ventilácii zatiaľ nemáme.

Povedal, že majú odhad počtu nakazených, aj odhad koľko by mohlo byť denne nakazených v najvyššom momente “ale mali by sme hýbať hlboko pod hranicou 40 percent obyvateľstva.”

Ďakujem

S úctou