www.kamdomesta.skV sobotu 27.4.2019 si milovníci klasických divadelných hier mohli pozrieť v sále Kultúrneho domu v Čiernom inscenáciu Divadelného súboru dospelých z Kysuckého Nového Mesta pod názvom Mastný hrniec. Július Barč-Ivan napísal Mastný hrniec ako svoju jedinú veselohru. Inscenácia bola prihlásená na 52. ročník Palárikovej Rakovej. Divadelný súbor dospelých v Kysuckom Novom Meste vstúpil do svojej 18. sezóny naštudovaním komédie „Mastný Hrniec“ od slovenského dramatika Júliusa Barča-Ivana.

Hru ako prvé naštudovalo Slovenské národné divadlo v Bratislave. Žiaľ, po premiére, ktorá bola 9. marca 1940, ju okamžite stiahli z repertoáru a nasledoval zákaz jej uvádzania. Paradoxne tento zákaz urobil jedinej komédii Júliusa Barča-Ivana dobrú reklamu a hry sa ujali ochotníci. Ľudácky režim sa však dokázal vysporiadať aj s týmto problémom. Na čele väčšiny ochotníckych súborov stáli učitelia a profesori. Mnohí z nich sa s radosťou zhostili úlohy Svetozára Babíka a tak ministerstvo školstva vydalo zákaz profesorom a učiteľom v hre účinkovať.
V našej inscenácii však pedagógovia účinkujú. Danka Podoláková v úlohe Mahulieny, Deniska Kurňavová ako pani Starostová, Pavol Prievozník čoby Dr. Janko Kolárik, Jozef Laurenčík si zahral riaditeľa gymnázia a Ondrej Kubík stvárnil postavu sekretára Vrbického.
Ku škole majú blízko aj študentky Kristína Gazdíková a Miriama Máčková.
Ostatní herci majú rôzne profesie, ale všetkých, bez výnimky, spája jedno:
LÁSKA K DIVADLU.

Rudolf Vitos, režisér