VLAKDopravná situácia v žilinskom kraji je dlhodobo kritická a konkrétne v našich obciach Mikroregiónu Kysucký triangel neúnosná. Zahustenosť dopravy na ceste I/11 od hranice s Českou republikou do Čadce je veľmi veľká. Osobná doprava z obcí Skalité a Čierne ešte zvyšuje percento jej intenzity. Dobrou správou je, že výstavba Diaľnice D3 Svrčinovec – Bukov – Čadca pokračuje dobrým tempom a plní sa časový harmonogram. V budúcom roku dodávateľ tejto stavby začne s realizáciou aj druhej rúry tunela Horelica. Pri týchto prácach bude uzatvorený aj tunel, ktorý je v súčasnej dobe v prevádzke. Doprava sa presunie aj cez mesto Čadca a vznikne ešte väčšia zahustenosť a spomalenie. Dostupnosť okresného mesta z obcí Skalité, Čierne a Svrčinovec sa ešte zhorší.

Ako jedno z riešení sa ponúka nahradiť osobnú dopravu vlakovými spojmi. K tejto problematike sa starostovia obcí MKT viac-krát stretli na pracovných rokovaniach s cieľom dosiahnuť navýšenie vlakových spojov na spomínanej trati. Vedenie Žilinského samosprávneho kraja nás v tejto oprávnenej žiadosti podporilo a stretli sme sa aj so zástupcami Železníc SR. Do konca tohto mesiaca sa máme stretnúť na pracovnom rokovaní s pracovníkmi Ministerstva dopravy SR. Výsledkom by mala byť úprava grafikonu vlakových spojov na tejto spomínanej trati. Ak sa nám to podarí, dúfame, že túto dopravu budú využívať naši občania. Navýšenie vlakových spojov prispeje k zlepšeniu súčasnej dopravnej dostupnosti na úseku Skalité – Čadca. Cestovanie vlakom bolo vždy pohodlné, a čo je dôležité, nebolo ovplyvnené dopravnou situáciou na cestách.